Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   AHEF ARTIK YETER DEDİ   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

BASIN BÜLTENİ                                                                                                                                                                                      07.02.2013

 

Aile Hekimleri Dernekleri Federasyon’u uyarıyor.

HEKİME UZANAN ELLER KIRILMALI

Ve bu da oldu, bir kamu yöneticisi kanunsuz hukuksuz isteğini yerine getirmeyen Aile hekimini darp etti.

Artık yeter…

Hastaların kişisel bilgilerini paylaşmak zorunda değiliz, her zaman halkın ve hastaların yanındayız, kişisel bilgilerini de izinleri olmadan paylaşmayacağız.

Sağlık çalışanlarına şiddetin son kurbanı Denizli Çivril’e bağlı Kıralan beldesinde özveri ile görev yapan Aile Hekimi Dr. Soner Er oldu. Değerli kardeşimize saldıran belde belediye başkanı sıfatı taşıyan zat-ı kınıyor ve ahlak ve edebe davet ediyoruz.

Uzun süredir hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik sözel olarak süregelen şiddet artık olanca arsızlığıyla fiziksel şiddete dönüşmüştür. Sağlık çalışanlarının itibarını sarsan, halkın gözünde saygınlığını kaybetmesine neden olan açıklamaları yapan yöneticileri ve sorumluları, medyada açıkça şiddeti özendiren haberleri, dizilerde hekime silah çektiren zihniyeti kınıyor ve vicdanlarındaki sızıyı hissetmelerini istiyoruz. Bütün bu şiddetin sorumlusu SİZ olabilir mi siniz?

Nedir Denizli’de yaşanan şiddetin altında yatan…

-Temel olarak hekimlik mesleğine ve görev sorumluluklarına gösterilmeyen saygı!

-Hukuksuz olarak istenen, verilmesi kanunen yasaklanan bilgiler!

-Aleni olarak sağlık çalışanına düşmanlık….

Hasta hekim ilişkisinde, hekimlerin hastaların kişisel bilgilerinin mahremiyeti ve saklanması ile ilgili yüklenmiş olduğu sorumluluklar kanun ve genelgelerle belirlenmiş durumdadır. Hastaların yazılı izni olmadan hekimler hiçbir bilgisini paylaşamazlar. Lakin kimi kamu kurum kuruluşları yasa ve yönetmeliklere aykırı olarak hastaların kişisel bilgilerini aile hekimlerinden istemektedirler. Bu kurumlar kimi zaman İcra daireleri, Milli Eğitim müdürlükleri, Halk Sağlığı müdürlükleri, Toplum Sağlığı merkezleri  ve  son şiddet olayında olduğu gibi Belediyeler olmaktadır. Yasa ve yönetmeliklere, hasta haklarına saygı duyan aile hekimleri bu yasal olmayan istekleri geri çevirmektedirler.  Her zaman halkın sağlığı koruyan ve halkın yanında yer alan aile hekimleri, bu sorumlulukla hareket ettikleri için her tür tehdide,  şiddete maruz kalmalı ve isteklerinin yerine getirilmesini zorbalıkla isteyen başka bir kamu görevlisi tarafından darp mı edilmelidir. Bu duruma dur diyecek bir yetkili yok mudur?

Biz Aile hekimleri her zaman hastaların yanında olacağız ve onların kişisel bilgilerini paylaşmamaya devam edeceğiz.  Hiçbir kurum ve kuruluş ve yöneticisi yasal olmayan istekler le hekimi tehdit edemez, şiddet uygulayamaz. Denizli’de değerli kardeşimize uygulanan şiddet ve darp için adli mercileri göreve davet ediyor ve suç duyurusunda bulunuyoruz.

 

                                                     AİLE HEKİMLERİ DERNEKLERİ FEDERASYONU

 

07.02.2013    Okunma :3048
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.899 günde 3.123.323 tekil 3.612.900 çoğul kişi ziyaret etti