Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRÜLÜĞÜ'NDEN ÇALIŞMA:SAĞLIK PERSONELİ ANTİBİYOTİKLERİ NASIL KULLANIYOR?   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

SAĞLIK PERSONELİ ANTİBİYOTİKLERİ NASIL KULLANIYOR?

Sakarya İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen, ?Yardımcı Sağlık Personelinin Antibiyotik Kullanımı Konusunda Bilgi Tutum ve Davranışlarının İncelenmesi? çalışması tamamlandı.

Kırıkkale Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi ve Mantar Uygulama ve Araştırma Laboratuvarı (KÜMAL) tarafından 20 Kasım 2012 tarihinde düzenlenen 1. Antibiyotik Farkındalık Sempozyumuna İlimiz Sağlık Müdürlüğü Araştırma Bilgi Sistemleri ve Sağlığın Geliştirilmesi Şube Müdürlüğü tarafından hazırlanan ?Yardımcı Sağlık Personelinin Antibiyotik Kullanımı Konusunda Bilgi Tutum ve Davranışlarının İncelenmesi? konulu bilimsel çalışma ile Uzm.Dr.Sevda GÜRSEL ,Hümeyra ŞAHİN ve Müberra ÖZKAN katılmıştır. Hümeyra ŞAHİN ?in sunduğu sözlü bildiride yardımcı sağlık personelinin antibiyotik kullanımına dikkat çekilmiştir.

Sakarya'daki Toyota-Sa Acil Yardım Hastanesi'nde görev yapan tüm yardımcı sağlık personelinin araştırmanın evrenini oluşturduğunu kaydeden Gürsel, ?İstatistiki analizlerde 'ki-kare' testi kullanılmıştır. Yardımcı sağlık personelinden herhangi bir nedenle doktora gitmeden antibiyotik kullananların oranı yüzde 30 olarak tespit edildi. Yardımcı sağlık personelinin yüzde 26.2?si antibiyotik tedavisini yarım bırakırken, yüzde 53.8?inin evinde antibiyotik bulundurmadığı ortaya çıktı. Çalışmada ayrıca yardımcı sağlık personelinin yüzde 69.2?sinin ÜSYE nedeniyle antibiyotik kullandığı tespit edildi? dedi.

Bu çalışma yardımcı sağlık personelinin antibiyotik kullanımına ilişkin davranışlarını ve bakış açısını belirlemek amacıyla yapılmıştır. Antibiyotiklere karşı direnç artışı, ileride enfeksiyonların ciddi morbidite ve mortaliteye sebep olmasına yol açacaktır.

Akılcı antibiyotik kullanımı bilincinin geliştirilmesinde topluma yönelik eğitim ve farkındalık faaliyetlerinin yanında, hekim ve yardımcı sağlık personelinin antibiyotik reçete etme ve kullanma konusundaki tutum ve davranışlarının ortaya konması ve geliştirilmesi de büyük önem arz etmektedir. Birey kendi sağlığından yine kendisi sorumlu olmakla beraber antibiyotik direnci önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu sebeple yardımcı sağlık personelinin yaptığı iş ve meslek grubu söz konusu olduğunda toplumda rol model olması açısından, tutum ve davranışları önem kazanmaktadır.

 

28.11.2012    Okunma :3099
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015