Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   BÜROKRASİ YÜZÜNDEN AİLE HEKİMLİĞİ BİTEBİLİR...   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Dr. Deniz URAL
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MAZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

AHEF Başkanı Dr. Murat Girginer; 'Sağlık Bakanlığında görevli bazı bürokratlar tüm aile hekimliğini çıkmaz yola sokuyor' dedi

 

2014 yılı programında yer alan düzenleme ile Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen tedavi hizmetleri ve ilaç bedellerine sınırlama getirilmesine Türkiye'deki yaklaşık 22 bin aile hekimini temsil eden Aile Hekimleri Federasyonu (AHEF)  tepki gösterdi. AHEF Başkanı Dr. Murat Girginer, yaptığı açıklamada, “Gelişmiş ülkelerde uzun yıllar uygulanan ve ülke sağlık bütçesine önemli ölçüde katkıda bulunan aile hekimliği 3 yıldır tüm Türkiye'de uygulanmasına rağmen gerekli güce kavuşamadı” dedi.

BİRİNCİ BASAMAĞA DESTEK

AHEF Başkanı Dr. Murat Girginer, artan sağlık harcamalarının, her ülkenin önündeki sorun olduğunu, akılcı olarak birinci basamak hizmetlerini güçlendiren ve aile hekimliği uygulamasını doğru uygulayan ülkelerin bu harcamaları kontrol edebildiklerini belirtti. Ülke çapında görev yapan 22 bin aile hekiminin fikirlerini alarak hazırladıkları önerilerle aile hekimliği uygulamasının güçlendirilmesi gerektiğini söyledi.

AHEF Başkanı Dr. Murat Girginer “ Biz birinci basamakta standartları yükseltmek için uğraş veriyoruz. Bunun için planlarımız projelerimiz ve ileriye yönelik projeksiyonlarımız hazır. Oysa Sağlık Bakanlığı'nda görev yapan bazı bürokratlar tüm geri bildirimlerimize, raporlarımıza, çözüm önerilerimize rağmen aile hekimliği uygulamasını sona erdirecek yönetmelik değişiklikleri ile adeta aile hekimliğini bitirecek çıkmaz yola sokmaktadırlar. Gelişmiş ülke modelleri ile ilgili raporlar ellerinde olmasına rağmen bunları da dikkate almamaktadırlar. Şu aralar gündemde olan Ödeme ve Sözleşme yönetmeliği tüm çekincelerimize ve somut önerilerimize rağmen bu hali ile çıkarsa 5000 aile hekimi sistemden ayrılacak duruma gelmiştir, artık tahammülleri kalmamıştır” dedi. Sağlık harcamalarında azalmanın hizmet sunumunu kısıtlayarak değil, koruyucu ve önleyici hekimlik üzerine kurgulanan aile hekimliğini destekleyip güçlendirerek olacağını belirten Dr. Girginer, “ Oysa bürokrasi aile hekimliğini de duvara toslatmak üzeredir. Bu ülke insanı korkarız ki önümüzdeki yıl hem sağlık hizmetleri için cebinden fazla para ödemek zorunda kalacak, hem de en büyük güvencesi ücretsiz, kaliteli, eşit sağlık hizmeti olan aile hekimliği uygulamasında, gidecek aile hekimi bulamayacak ve hizmet alamayacaktır” diye konuştu.

Kaynak:Ziyneti Kocabıyık /TÜRKİYE GAZETESİ

09.11.2013    Okunma :2315
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.527 günde 2.678.679 tekil 3.112.571 çoğul kişi ziyaret etti