Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   İLAÇTA YENİ ROTA REÇETESİZ ÜRÜN   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
KANAYAN YARA: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ  9.07.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

İLAÇ sektöründe kârlılıklar düşmeye başlayınca şirketler rotayı reçetesiz ürüne çevirdi. Ekonomist Dergisi’nin araştırmasına göre pazarın gittikçe büyüdüğü ve karlılığın yüksek olduğu reçetesiz ilaç sektörü (OTC=Over The Counter) Türkiye’de 2 milyar doları yakaladı. Sektörün dünya cirosu ise 100 milyar dolar oldu.

HEDEF 15 MİLYAR TL

Dünya çapında yayılan ve ülkemizde de yükselen doğal ve sağlıklı yaşam, sağlıklı yaşlanma bilinci büyük rol oynuyor. Bu bilincin ve dolayısıyla bitkisel ürünlerin tüketimlerinin daha artacağını öngörülüyor. Türkiye’de pazarının da 15 milyar TL’lik reçeteli ilaç pazarı kadarlık bir büyüklüğe ulaşması bekleniyor.

YASAL BİR DÜZENLEME YOK

Dünyada her yıl yüzde 15 ila 20 arasında hızla büyüyen ve büyümeye de aynı hızla devam eden reçetesiz ilaç pazarı 100 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip. Bu, toplam ilaç sektörünün yüzde 6’lık kısmını oluşturuyor. Türkiye OTC(Over The Conunter) pazarı ise gelişmekte olan pazarlar içinde yıllık büyüme oranı beklentisine göre 3’üncü sırada yer alıyor.

OTC pazarının büyümesindeki temel etkenler; Türkiye’de sağlık konusunda genel bilinç ve farkındalığın artmış olması olarak gösteriliyor. Öte yandan son yıllarda ilaç sektörüne yönelik yapılan uygulamalarla kar marjları düşen ilaç şirketlerinin bu alana yönelmesinin de OTC pazarının büyümesinde büyük etkisi olduğu belirtiliyor.

Sektör temsilcileri, “İlaçta kar marjı ortalama yüzde 23 iken, OTC’de ortalama  yüzde 45’lerin üzerinde. Bu nedenle ilaç şirketlerinin OTC’ye yöneliminde önümüzdeki dönemde daha da artış olacak” diyor.

BÜYÜME BEKLENTİSİ YÜKSEK

Türkiye’de yasal bir OTC düzenlemesi ve sınıflaması bulunmadığını belirten Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD), ancak dünyada OTC sınıfında bulunan ilaçların Türkiye’de de uzun yıllardır reçetesiz ya da reçeteli ilaç statüsünde pazarda mevcut olduğunu kaydediyor. Dernek, dünyada OTC sınıfında bulunan ilaçlar içerisinde Türkiye’de en çok satışı olan grupların; ağrı kesiciler, vitaminler ve mineraller, öksürük ve soğuk algınlığı ilaçları, dermatolojik ürünler ve sindirim sistemi ilaçları olduğu bilgisini de veriyor.

 

Kaynak:Medimagazin

 

16.12.2012    Okunma :2506
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:0549 2440024
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015 Sitemizi 2.786 günde 2.993.515 tekil 3.468.398 çoğul kişi ziyaret etti