Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   İLAÇ TAKİP SİSTEMİ SAHTECİLİĞİ YOK ETTİ...   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Sağlık Bakanlığı, her ilacın konumunu takip etmek üzere kurulan İlaç Takip Sistemi ile sahte, kaçak ve yasa dışı ilacın önlendiğini, kupür sahteciliğinin de ortadan kaldırıldığı açıkladı.

 

Vatandaşların ilaçlarını eczanelerden almalarının büyük önem arz ettiğini belirten Bakanlık, "Ülkemizde, ilaçların temin edilebileceği tek yer eczanelerdir. İnternet üzerinden ilaç satışı kesinlikle söz konusu değildir." dedi.

Sağlık Bakanlığı, son günlerde kamuoyuna da yansıyan sahte ağrı kesici ve benzeri ürünlerle ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Bakanlığa bağlı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu ile İnterpol ve Emniyet kuvvetlerince işbirliği içerisinde yürütülen operasyonlarda sahte cinsel içerikli ürün ve ağrı kesicilerin ele geçirildiği belirtilen açıklama da, "Eczane/ecza deposu/hastane dışında ele geçirilen ve Sanofi Aventis İlaçları Ltd. Şti.'nin ruhsatına sahip olduğu "Novalgin 500mg Tablet" adlı müstahzara ait numunelerin bakanlığımızca yapılan inceleme ve analiz sonuçlarında, 'kutu üzerinde ve blister üzerinde parti numaralarının farklı olduğu (kutu üzerinde: 439101, blister üzerinde: 439707) ve numunede, etkin madde olarak bulunan Metamizol Sodyum tanısı YBSK yöntemiyle olumsuz bulunması nedeniyle uygun bulunmadığı" raporlanmıştır. Uygun bulunmadığı bildirilen numunelerin dış ambalajı üzerinde 439101, blister üzerinde 439707 parti numarası bulunması sebebi ve halk sağlığının korunması amacıyla ileri bir önlem olarak "Novalgin 500mg Tablet" adlı müstahzarın sadece 439101 parti numaralısının yasal satışları da kurumumuz Ürün Takip Sistemleri (İTS) Birimince bloke edilmiştir. Şu an itibarı ile eczanelerimizde söz konusu ürünün diğer parti numaralılarının satışında hiçbir yasak ya da kısıtlama yoktur." denildi.

Bakanlığın 81 il valiliğinin, kendi illerinde gerekli kontrolleri yapması ve kutusunda 439101, blisterinde 439707 parti numarası yazılı olan ürünlere rastlanması halinde ürünün satışının mühür altına alınarak engellenmesi hususunda talimatlandırıldığı belirtilen açıklama da, "Hastalarımızın ilaca güvenli erişiminin sağlanması amacıyla her ilacın konumunu takip etmek üzere 2010 yılında uygulamaya başladığımız ve dünyaya örnek olma niteliğinde olan İlaç Takip Sistemi ile sahte, kaçak ve yasa dışı ilacın önlenmesi, kupür sahteciliğinin ortadan kaldırılması sağlanmıştır. Bu vesileyle tekrar hatırlatmak isteriz ki, halk sağlığının korunması ve geriye dönüşü olmayan sağlık problemleriyle karşılaşılmaması için vatandaşlarımızın ilaçlarını eczanelerden almaları büyük önem arz etmektedir. Ülkemizde, ilaçların temin edilebileceği tek yer eczanelerdir. İnternet üzerinden ilaç satışı kesinlikle söz konusu değildir." ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: AA

 

 

10.01.2013    Okunma :3340
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015