Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   GASTROENTEROLOJİ KONGRESİ'NDE OBEZİTE VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ ELE ALINIYOR   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

Refah seviyesi yüksek batı ülkelerinde sık görülen obezite, artık dünyanın dört bir yanında önemli sağlık problemi haline geldi. Karaciğer yağlanması ve birçok kansere kadar çeşitli hastalıkları tetikleyen hastalığın sebepleri ve tedavi yöntemleri 29.Ulusal Gastroenteroloji kongresinde ele alınıyor.

Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından 20-24 Kasım tarihleri arasında Antalya Susesi Otel?de gerçekleştirilen kongrede dernek başkanı Dr.Nurdan Tözün, derneğin 2. Başkanı, Dr.Ömer Özütemiz ve kongre başkanı Dr.Sait Bağcı konuşmacı olarak katılıyor.

Gastroenteroloji kongresinde obezitenin oluşturduğu rahatsızlık ve hastalıklar ile tedavi yöntemleri tartışılıyor. Konuyla ilgili dernek tarafından yapılan açıklamaya göre bu rahatsızlıkların başında karaciğer yağlanması geliyor. Tedavisi de yine öncelikle obezitenin ortadan kaldırılmasına bağlı. Obezitenin tedavisinde en etkili yöntemin yaşam tarzının düzenlenmesi olup, dengeli ve az kalorili beslenme ile egzersiz, olarak tanımlıyor. Bu yöntemlerin yetersiz kalması durumunda cerrahi tedavi yapılıyor.

Obezitenin reflü ve kansere de yol açtığı belirtilen açıklamada şu bilgilere yer verildi: ?Toplumumuzda da ciddi bir sağlık problemi olmaya devam eden bu hastalık, obez olmayanlarda da sık görülen bir rahatsızlık. Obezitenin ortadan kaldırılması bu hastalığın önlenmesi ve tedavisinde etkili olurken, yaşam tarzı ve tıbbi tedavi de önemli bir yer tutuyor. Bazı kanser türleri obez olmayanlara göre daha fazla. Gastrointestinal sistemle ilgili olarak, kolon (kalın bağırsak) kanseri görülme oranının bu kişilerde daha yüksek olduğu son yapılan çalışmalarda ortaya konuldu.?

 

Obezite Kanseri Tetikliyor

 

Obezite Nedir?

Obezite, vücudumuzda bulunan yağ dokusunda aşırı yağ birikmesine denilmektedir. Yağın birikmesi yağ dokusu artışını da beraberinde getirir. Bu yüzden de hormonal ya da metabolik olarak bazı değişiklikler olur vücutta. Bu da kana bazı maddelerin salgılanmasına neden olur. Obez kişilerde, yağ hücrelerinin bu gibi maddeler salgılaması ve bunların çok miktarda salgılanması, hücrelerin daha fazla büyümesine, bölünmelerine bu şekilde anormal hücre oluşumu desteklenmektedir. Anormal hücre oluşumu da kanseri beraberinde getirir. Obezitenin zararları arasında en büyüğü belki de kanserdir.

Obezite bunun yanı sıra depolanan yağ miktarının artmasının bir sonucu olduğu için uzun süre enerji dengesizliğine neden olmaktadır. Kanda serbest bir şekilde dolaşan yağ asitleri, insülin rezistansının gelişmesine neden olduğu için diyabet, kalp hastalıkları ve en önemlisi kanserin oluşumuna neden olmaktadır.

Tüm Kanserler Obezite ile Yakından İlişkili 

Obezitenin nedenlerinden olan sağlıksız beslenme ve fiziksel aktivite yetersizliği meme, kolon, yemek borusu kanserlerinin oluşumuna neden olmaktadır. Bu gibi nedenlerden dolayı yüzdelik bir dilim verirsek %20-25 bir oranla bu kanserlere yakalanma riski vardır.  Yapılan araştırmalar bundan daha da ötesinin var olduğunu söylüyor. Özellikle yapılan araştırmalarda 2020 yılına kadar tüm kanser türlerinin %50′sine obezite neden olacak. Zaten bu araştırmalar gösteriyor ki hem diyabet hem de obezite, kanser ile yakından ilişkili. Klinik araştırmaların sonuçlarına göre, rahim, meme, yumurtalık, böbrek, prostat, yemek borusu, mide ve kolon kanseri gibi bir çok kanser ve obezite birbiri ile yakından ilişkili.

 

Vücutta bu derece yağ birikmesi vücudun hormonal ve metabolik olarak değişimine neden oluyor. Bu değişim sonucu vücutta sitokin adı verilen bazı maddeler ortaya çıkmakta bu da kanser gelişimine neden olmaktadır. Kanser ve obezite de bu noktada ilişkisini açıkça belirtmiş oluyor.

Bu Riski Azaltmak İçin Sağlıklı Beslenin

Obezite tedavisi ancak bu şekilde gerçekleşebilir. Sağlıklı beslenme kanseri ve obezite riskini aşağı çekmenin en büyük yollarından biri. Obezitenin rahim kanseri riskini %20-30 oranında arttırdığını söylemek gerek. Özelikle dünyadaki meme kanseri kişilerin çoğunu hareketsiz bir yaşam ve kilodan kaynaklı meme kanserine yakalandığını bu yüzden beslenmelerine dikkat etmeleri gerektiğini söylemek gerekli. Bunun yanı sıra karaciğer ve rahim kanseri riskini de arttırmaktadır. Bu yüzden mutlaka sağlıklı beslenmeniz gerektiğini unutmayın. Kanserojen içeren gıdalardan uzak durmak gerekli.

Obezite erkeklerde; kolon, rektum, pankreas, mide, böbrek, safra kesesi, prostat kanserleri riskini arttırmaktadır. Bunun yanı sıra kadınlarda ise mide, kolon, böbrek, safra kesesi, meme, rahim kanseri riskini arttırmaktadır.

Obezite kanseri tetikliyor. Bu yüzden sağlıklı beslenme kansere yakalanma riskinizi azaltacaktır. Sağlıklı olmak için sağlıklı beslenin ve harekete geçin.

 

 

24.11.2012    Okunma :3252
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015