Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   KASIM AYININ SON HAFTASI:ZATÜRRE ÖLÜMLERİNİN ÖNLENMESİ HAFTASI   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

ZATÜRRE ÖLÜMLERİNİN ÖNLENMESİ HAFTASI

 
 Ülkemizde bebek ve çocuk ölüm nedenleri arasında SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARI önemli bir yer tutmaktadır. 5 yaş altı çocuklarda zatürreye bağlı ölümleri azaltmak ve gereksiz antibiyotik kullanımını önleyerek, bebek ve çocuklara yönelik koruyucu sağlık hizmetlerini ve evde tedavi bakım yöntemlerini geliştirmek amacıyla ?AKUT SOLUNUM YOLU ENFEKSİYONLARININ KONTROLU PROGRAMI" yürütülmektedir.

Ülkemizde bebek ölüm hızı geçmiş yıllara göre düşüş göstermektedir.

5 yaş altındaki çocukların çoğu, yılda 4-6 kez akut solunum yolu enfeksiyonu geçirir ve sağlık kuruluşlarında, muayene edilen hastaların önemli bir bölümünü bu enfeksiyonları geçiren çocuklar oluşturur. Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonlarının artması nedeniyle toplumun bu konuya dikkatinin çekilmesi, bilgilendirilmesi amacıyla Kasım ayının son haftası ?Zatürre Ölümlerinin Önlenmesi? haftası olarak belirlenmiştir.

     Erken tanı konması ve zamanında uygun yapılan tedavi ile Akut Solunum Yolu Enfeksiyonu kaynaklı ölümlerin büyük bir bölümü önlenebilir. Ayrıca Bebeklerimizin anne sütü ile beslenmesi, Çocuklarımızın yeterli ve dengeli beslenmesi, beslenme bozukluklarının önlenmesi, aşılarının zamanında eksiksiz yapılması, ortam havasının uygun sıcaklıkta ve temiz olması Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının önlenmesinde çok önemlidir.

 Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının Önlenmesinde Ailelere Öneriler:

·Akut Solunum Yolu Enfeksiyonları hava yoluyla bulaşır. Özellikle bebeklerin ve çocukların bulunduğu ortamların havası uygun sıcaklıkta, nemde ve temiz olmalıdır.

· Bebek ve Çocukların yanında sigara içilmemeli, odaları sık sık  havalandırılmalıdır. Sigara içmek insan sağlığına zararlıdır. Sigara kullanımının üzerinde olumsuz etkileri vardır. Gebelikte sigara kullanımı bebeğin küçük veya düşük kilolu olma olasılığı vb. pek çok sağlık sorununun görülme olasılığını ve çocuklarda Akut Solunum Yolu Enfeksiyonlarının oluşma sıklığını artırır. Maalesef son yıllarda kadınlar arasında sigara içmenin daha yaygın hale geldiği görülmektedir.

 ·Bebek ve çocukların bulunduğu ortamlar, ortam havasını kirletmeyen, zararlı gazlar yaymayan bir ısıtıcı ile ısıtılmalıdır.

 ·Bebek ve çocuklarımız herhangi bir yakınması olmadan da sağlıklı iken de düzenli sağlık kontrollerine götürülmelidir.

 ·Ateşi, öksürüğü, solunum güçlüğü, boğaz ağrısı, burun akıntısı, kulağında sorunları olan bebek ve çocuklar mutlaka bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

 ·Bebek ve çocuklara doktor kontrolü dışında ilaç kullanılmamalıdır. Eğer gerekliyse ilaçlar doktorun verdiği ve önerdiği şekilde kullanılmalıdır.

 · Bebek ve çocukla ilgilenen kişiler, sağlık personelince önerilen ev bakımını öğrenmeli ve uygulamalı, çocuğu hangi durumlarda hemen sağlık kurumuna götüreceğini çok iyi bilmelidir. Bebek ve çocuklar sağlık personelinin önerdiği zamanlarda kontrol için tekrar sağlık kurumuna götürülmelidir.

· Bebek ve çocukların zamanında ve düzenli aşılanmaları sağlanarak, aşı ile önlenebilir bazı hastalıklardan (Kızamık, boğmaca gibi) korunmaları sağlanmalıdır. Tüm Aile Sağlığı Merkezlerinde bu aşılar ücretsiz olarak uygulanmaktadır.

· Hastalık sırasında da çocukların beslenmesine özen gösterilmeli, eğer bebek veya çocuk anne sütüyle besleniyorsa daha sık emzirilmelidir.

· Hastalıktan sonra çocuğu bir hafta boyunca fazladan bir öğün beslemeli ya da bu fazla öğünü, çocuk normal kilosuna yeniden ulaşıncaya kadar sürdürülmelidir.

· Solunum yolu enfeksiyonu olan çocuk, özellikle ateşli olduğunda normalden çok sıvı kaybedebilir. Bu nedenle çocuğa her zamankinden çok sıvı verilmelidir. Uygun sıvılar arasında anne sütü, su, inek sütü, ayran, çorba, yoğurt ve taze meyve suları sayılabilir.

· Burun tıkanıklığı var ise çocuğun burnu uygun şekilde temizlenmelidir.

· Çocuklarımız sadece hasta iken değil sağlıklı iken de düzenli olarak aile hekimlerine kontrole götürülmelidir.

· Solunum güçleşmesi, solunumun hızlanması, çocuğun sıvı gıda alamaması, hastalığının ağırlaşması gibi belirtiler ortaya çıktığında çocuk vakit kaybetmeden hemen bir sağlık kuruluşuna götürülmelidir.

 

26.11.2012    Okunma :3571
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015