Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   AİLE HEKİMLERİ: HEM AİLE HEKİMİNE İHTİYAÇ VAR, HEM NÖBETE GİTMEMİZ İSTENİYOR!   
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 
 

AHEF(Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Murat Girginer Sağlık Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu?nun bir televizyon programında aile hekimliğiyle ilgili yaptığı konuşmalarla ilgili açıklama yaptı.

Aile hekimleri ve aile Sağlığı elemanları her gün artan iş yüklerine rağmen özveri ile çalıştığını ve kendilerinden beklenen koruyucu sağlık hizmetlerini verdiklerini belirten Dr.Girginer ?Dünya örneklerinde bir aile hekimi kendisine kayıtlı ortalama 1500-2000 kişiye birinci basamak sağlık hizmetleri sunarken, ülkemizde bir aile hekimi kendisine kayıtlı 3500-4000 kişiye aynı sağlık hizmetini özveri ve başarı ile sunmakta, dünya sağlık göstergelerinde başarıları ile dikkat çekmektedir? diye konuştu.

 

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu?nun 10 bin  aile hekiminin kısa sürede sisteme katılması ile ilgili planlamalarının kendilerini umutlandırdığını söyleyen Dr.Girginer ?Ama sayıları zaten yetersiz olan aile hekimlerine bir de hastanelerde başka hekimlerin yerine nöbet uygulamasının düşünülmesi, aile hekimliğinin olumlu geleceği açısından bizleri ve hizmet alan halkımızı endişeye sevk etmektedir. İlk kez layık olduğu sağlık hizmetini alan vatandaşlar bunun zarar görmesini, eski sağlık ocağına dönüşmesini istememektedir? dedi.

 

Maliye bürokratları aile hekimliğinin geleceğini baltalıyor!

Hem sağlık göstergelerindeki düzelmede hem de hasta memnuniyetindeki artışta aile hekimlerinin rolünün önemine değinen AHEF Başkanı Girginer, Maliye Bakanlığının aile hekimlerine uyguladığı yöntemlerle ilgili de isyan etti.

 

Sağlık harcamalarını azaltmak isteyen Maliye bürokratlarının sağlık çalışanlarının sonuna dek hak edip aldığı ücretlerde kesintiye gitmek istediğini belirten Dr.Girginer Medimagazin?e yaptığı açıklamada ?Bu durum Maliye bürokratlarının ülke hedefleri ile bağdaşmayan kısa vadeli bir bakış açısına sahip olduklarını göstermektedir. Aile hekimliği uygulamasının geleceğini kesintiye uğratacak ve orta uzun vadeli hedefleri engelleyecek bu tarz yaklaşımlarla korkarız ki bizler on sene sonra yine sağlık harcamalarının kontrol edilemediğini, artan reçete sayılarını konuşuyor olacağız. Aile hekimliğinin en büyük özelliklerinden birisi birinci basamak sağlık hizmetlerinin tamamen ücretsiz oluşudur. Aile Hekimleri ile hastaları arasına asla para hesabı girmemekte ve vatandaş bu durumdan son derece memnun durumdadır. Aile hekimleri muayene sayıları üzerinden ücret almamakta ve hastaları ile arasına bu tarz bir ilişki girmesini kabul etmemektedirler. Aile hekimliğinden vatandaş memnuniyetinin kaynaklarından biriside budur. AHEF olarak vatandaş ile aramıza bu tarz bir performans ilişkisi girmesi düşüncesine sonuna kadar karşı çıkacağız, sağlık harcamalarını, reçete sayılarını artıracak her tür plana şerh koyacağız? diye konuştu.

Kaynak:Medimagazin

22.08.2013    Okunma :2964
 
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015