Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   SARS Cov 2 Geçti Sağlık Çalışanlarının Üzerinden .  
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 

Yaşlı dünyamız Sars Cov 2 nam-ı diğer Covıd-19 ile tanışalı 7 ay oldu. Ülkemizde ilk vaka tespitinin üzerinden 105 gün geçti. İnsanoğlu değişime o kadar çabuk ayak uyduruyor ki; pandemi dönemi tedbirleri, günlük vaka sayıları yoğun bakım ihtiyacı olan hasta sayıları iyileşen hasta sayıları taburcu olan hasta sayıları kaybettiğimiz canların istatistikleri derken; sıkı tedbirler sonrası kontrollü hayat sloganına rağmen; müthiş bir özgüvenle Covıd_19 vaka-i adiye oldu çıktı. Kısıtlama tedbirleri sağlık çalışanlarının çalışma koşulları hastalığın seyri alınan riskler en çok sağlık sektöründe çalışanları olumsuz etkiledi. Bu süreçte izolasyon bir çok yaş grubunda bulunan insanımızın da ruhsal durumunda dalgalanmalar meydana getirdiği gibi hareketsizliğin getirdiği metabolik sorunlara da yol açtı. Şimdi meydana gelen bu sorunlarla da baş etmeye çalışıyor birçoğumuz.

            Ama bizleri asıl üzen ise bunca gayrete rağmen bunca çabaya rağmen elde edilen mevzilerin başarıların kolayca harcanıp kaybedilmesi. Başarı elde etmek zor hani bir söz vardır ya ?zirveye çıkmak kolay olabilir ama asıl zor olan orada kalabilmektir?? diye. İşte biz o zirvede kalmayı başaramadık gibi gözüküyor. Kontrollü sosyal hayat sloganı ile başladığımız yeni hayat tarzını benimseyemedik. Zorunluluk ve cezalar gelmeden de toplumsal bilinç oluşturarak yeni hayat tarzı benimsememiz bir hayli zor hatta mümkünü olamayacak gibi görünüyor. İşte bu toplumsal bilinci oluşturmayınca mecburen hoşlanmadığımız bizlere ruhsal ve metabolik sorunlar çıkaran kısıtlamalar tekrar gündeme gelebilir. Bu kısıtlamalara ihtiyaç duyulmaması için bencil değil ??sencil?? düşünerek karşımızdaki insanımızı korumamız gerektiği bilinci ile maske kullanmalı kullanmayana kullandırtmalı, hastalık bulaş mesafesine özen göstermeli ve kişisel hijyene mümkün mertebe riayet etmeliyiz. Bu düşünce tarzı ile bunca sağlık çalışanının ve katkısı bulunan herkesin emeğine saygı göstermiş oluruz ve Covıd_19 ile mücadelede mevzi kaybına uğramayız.

Sağlık çalışanlarının emeği derken bir noktayı da belirtmeden geçemeyeceğim. Sürecin başından itibaren olağanüstü, insanüstü gayret eden bu çalışanların emekleri takdir ediliyormuş gibi gösterilip öyle gasbedildi ki insanın hafsalası almıyor. Yeni bir trajikomedinin yaşanmadığı gün geçmiyor. Önce sağlık çalışanlarına tavandan ödeme denildi ama aslında tavandan ödeme ile ilgisi olmayan salgın öncesi ödemeleri aratacak bir ödeme yapıldı. Kimler için? Tabi ki sahada bil fiil çalışan virüsle temasta en önde olan çalışanlar için (https://www.youtube.com/watch?v=j4ZjPpDPEy0 ). Yayınlanan ödeme genelgeleri ile ünvanlara göre katsayılar ve tavanlar belirlendi ancak aktif çalışanın hakkı ödenmedi. Öyle olaylar yaşandı ki cumhurbaşkanlığı genelgesinin aksine uygulamalara şahit oldu sağlık çalışanları. Virüs yükünü azaltmak maksatlı esnek çalışma modeli ile esnek mesai zamanları normal mesaiden sayılacak denildi ancak yerel yöneticiler bu genelgenin aksine davranarak mesainizi doldurmadınız diyerek ünvanı sınıfı farketmeksizin çalışanların emeğinin karşılığını ödemede yetkimiz var diyerek fütursuzca kesintiye gittiler. Kesintiye giderken de mevzuat diye bir gerekçe uydurdular. Pandemi dönemini çalışanların emeğini sarfederken çalışanlardan fedakarlık beklerken olağanüstü bir dönem olarak tariflediler ama iş emeğin karşılığının ödenmesine gelince mevzuatı keyfi olarak işlettiler. Sağlık bakanının yerel yetkililere inisiyatif kullanma yetkisini verdiğini hepimiz televizyon ekranlarından duyduk ve dahi yine sağlık bakanının sağlık çalışanları arasında yer alan birinci basamak sağlık hizmeti yürüten aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları için ek ödeme hususunda çalışmaların devam ettiği beyanını da televizyon ekranlarından duyduk(https://www.youtube.com/watch?v=UX8hEd_n3mA ). Ama 100 günden fazla zaman geçmesine karşın çalışmalardan ses seda yok. Aksine öyle uygulamalar var ki vicdanları yaraladığı gibi pes dedirtiyor. Pandeminin o cafcaflı dönemlerinde Covid servislerinde acillerde yoğun bakımlarda ve Covıd?den ari olduğuna emin olunmayan birçok sağlık hizmeti birimlerinde önlem alarak çalışan sağlık çalışanlarına yapılan ödemeler kontrollü hayat modeline geçtiğimiz bugünlerde birçok ilde mevzuat bahane edilerek geri istenmektedir.

Sağlık çalışanları pandeminin, kısıtlamaların en yoğun yaşandığı günlerde televizyon ekranlarında tavandan ödemelerin yapıldığının söylendiği gibi şimdi de bu ödemelerin geri istendiğinin de televizyon ekranlarından söylenmesinin daha doğru olacağını düşünüyor. Tüm dünya sağlık çalışanlarını ödüllendirirken biz ise herkese ödüllendirdiğimiz söyleyip sonrasında kaşıkla verileni kepçe ile almakla meşgulüz. Bu uygulama hiçbir vicdana sığmaz. Sağlık bakanlığını sahada yapılan bu uygulamalara son vermeye davet ediyorum. Ve yetkililer hakkında gerekli işlemlerin tesis edilmesinin bundan sonra vicdanları yaralayacak bu tür uygulamaların önüne geçeceğini düşünüyorum. 

Yayın Tarihi=24.06.2020
Okunma=1000
.
 
    DİĞER YAZILARIM

Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''

KANAYAN YARA: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ

SARS Cov 2 Geçti Sağlık Çalışanlarının Üzerinden

COVID_19 VE SONRASINDA HAYAT.

İletişim Bilgilerim

Adı Soyad :Dr. Fırat KARADENİZ

Telefon     :

E-Mail       :

 
     
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015