Gsm:0549 2440024 Email:sakahed@gmail.com
   Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''.  
ÜYE GİRİŞİ
 
Kullanıcı Adı :
Şifre :
   
Şifremi Unuttum        Üye Ol   
KÖŞE YAZILARI
Rıdvan KARAGÖZ
Kutsal REÇETE.  01.06.2016
Dr. Deniz URAL
Tıp Fakültesinde Okumanın Cezası  23.12.2014
Dr. Fırat KARADENİZ
Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''  8.09.2020
BAĞLANTILAR
SAĞLIK BAKANLIĞI YAZILIM DESTEK SİSTEMİ.
MERKEZİ HASTANE RANDEVU SİSTEMİ.
SAĞLIKTA BULUŞMA NOKTASI SBN.
SAĞLIK BİLGİ SİSTEMLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
YENİ PBS.
YÖNETİM HİZMETLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ.
SAĞLIK BAKANLIĞI ANA SAYFA.
SAKARYA İL HALK SAĞLIĞI MÜDÜRLÜĞÜ.
TÜRKİYE HALK SAĞLIĞI KURUMU.
SAKARYA İL SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ.
ÖLÜM BİLDİRİM SİSTEMİ.
SAKARYA'DA HAVA
SAKARYA
SAKARYA MANZARALAR
SİTE İSTATİSKLERİ
 
 

04.09.2020 tarihi itibariyle basın, yayın organlarına servis edilen ?Aile Hekimlerine net 3 bin lira Ek Ödeme" haberlerine dayanak oluşturan Aile hekimliği çalışanları için ek ödeme hususunda yayınlanan yönetmeliğin ilgili kısmı aynen şöyledir: ?01.08.2020 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere 3 ay süreyle bu yönetmelikte belirlenen esaslara tabi olmaksızın sözleşmeli aile hekimlerine net aylık 3 bin TL?yi, aile sağlığı çalışanlarına net aylık 850 TL?yi geçmemek üzere, -COVİD 19- salgını nedeniyle "takip edilen kayıtlı kişi sayısı" dikkate alınarak Sağlık Bakanlığınca belirlenen tutarda ödeme yapılır?. Yani kısaca 4 başlıkta özetlenebilir.

1- Üst sınır belirlenmiştir.

2- Sürelidir. Yani Ağustos ayı itibariyle geçerli olmak üzere 3 ay ile sınırlandırılmıştır.(Sanırsınız pandemi Ağustosta başladı ve 3 ay sonra bitiyor ya da Sağlık Bakanlığının pandemiyi bitirme ile ilgili kesin bir planı var)

3- Şarta bağlanmıştır. Başka kurumlarda çalışan personel için yapılan ödemelerde böyle bir şart şimdiye kadar duyulmuş değildir sağlık personeli hariç.

 

 "Covid-19 nedeniyle Takip edilen kayıtlı kişi sayısı" esas alınarak denmiştir. Covid riski poliklinikte, diğer izlem ve bağışıklama hizmetleri sırasında yok sanırsınız. Tam bir akıl tutulması.

4- Bakanlığın belirleyeceği tutarda verilecektir. Üst sınır belli ve ne kadar ödeneceği bakanlıkça belirlenecek şartlar içerisinde verilecek ve çoğunlukla hiçbir çalışan bu üst rakama ulaşamayacaktır.

 

Aile Hekimliği mevzuatı 2005 ten beri yazılıyor ve her seferinde ama son 10 yılda daha çok olmak üzere ?dağ fare doğuruyor? kabilinden ihtiyacı karşılamaktan, çözüm üretmekten uzak ve iş barışını bozma niyeti taşır mahiyette yazılmaktadır.

Buradan bir kez daha hatırlatmak isteriz. Covid_19; 31 Aralık 2019 tarihinde gündemimize 11 Mart 2020 tarihi itibariyle de ülkemize resmen giriş yapmıştır.

Bilim kurulu oluşturup ehil kişileri kurula alarak proaktif yaklaşım sergilemenizi takdir ettik. Ancak sahadan geribildirimlerde bulunmamıza rağmen zaman içerisinde hızlı ve reaktif cevap veremediğinizi görüp biz özellikle de birinci basamakta çalışan sağlık ordusu inisiyatif alıp kke temini, triyaj ile çalışma,  bağışıklama ve izlem hizmetleri için steril çalışma alanı ve çalışma saatleri oluşturduk. Burada bize yeterli desteği sağlayamamanıza içerledik. Ekonomi dedik organizasyon yetersizliği basiretsizlik dedik, olabilir dedik. Ama bu son yönetmelik ile beraber aile hekimleri ile aile sağlığı çalışanlarını aynı aile sağlığı merkezinde birbirine düşürmek için 3 aydır verdiğiniz çabayı görünce "PES" dedik.

 

İlk covid hastası ülkemizde tanımlandıktan sonra pandemi süreci hızlı bir şekilde başlamış 2. Ve 3. Basamak polikliniklerini azami düzeyde azaltmış nerdeyse durdurma pozisyonuna gelmiş ama Aile Hekimliği birimleri artan poliklinik iş yüküne rağmen özveri ile hem poliklinik yükünü hem izlem ve bağışıklama iş yükünü aksatmadan zaafiyete uğratmadan yerine getirmiştir. Tabi bu görevini yerine getirirken 2. Ve 3. Basamakta hem covid polikliniklerinde hem covid servis ve yoğun bakımlarında hem de diğer polikliniklerde çalışan meslektaşları gibi aile Hekimleri ve aile sağlığı çalışanları da covid riski ile karşı karşıya kalıp maalesef kurbanlar da vermiştir. Yani covid riski her poliklinikte ve her sağlık hizmeti biriminde mevcuttur. Buna rağmen 11 marttan bu yana ekranlarda sürekli covid ile ilgilenen branşlara tavandan ödeme denilmiş ve birinci basamak gözardı edilmiştir. Ve bugüne kadar hiçbir ekranda tavandan ödemenin bile rakamları telaffuz edilmezken aile hekimleri için ULUFE cihetinden yapılan düzenlemeye ilişkin rakamlar herkesin diline pelesenk edilmiştir. Bu itibar cellatlığıdır. Bu yönetmeliği yazan zihniyeti kınıyoruz ve kendilerini çok iyi tanıyoruz. Ülkemizde birinci basamağın kalitesinin artması İçin biz çaba sarfettikçe onlar ayaklarımıza pranga vurmaya çalışmaktalar. Yaptığımız işin karşılığı her geçen gün erimiştir. Biz özlük haklarımızda eşdeğer statüdeki diğer meslek grupları kadar özlük haklarımızın düzeltilmesini istiyoruz. Hak talep etmek dahi hakir görülür oldu biz hekimlere. Ülkede pandemi sürecinde ödemelerde yapılan adaletsizliklerin düzelmesini beklerken sesini çıkarmayan vatan sevdalısı sağlık çalışanlarının hakları hep gözardı edildi. Aile hekimi pandemi sürecinde pandemi hastanesinde uzmanlık eğitimi kapsamında rotasyona gitti ancak çalışması karşılığı diğer meslektaşlarına verilen hiçbir ücret kendisine ödenmedi. Aile hekimi poliklinik yaparken hastasından virüs kaptı, pozitif vaka oldu, karantinaya girdi ama ücretini kesti Sağlık Bakanlığı. Aile hekimi, aile sağlığı çalışanı pozitif vaka ile temaslı oldu ilk zamanlar temaslı vaka olarak yada yurt dışından geldi diye karantinaya girdi, ücretini kesti Sağlık Bakanlığı. Diğer meslek gruplarına tanınan kronik hastalık, vaka temaslısında izin gibi hakların hepsi çok görüldü ve iptal edildi aile hekimleri ve aile sağlığı çalışanları için. Tüm bu gözardı edilme ile önümüzdeki pandemi sürecini nasıl yönetmeyi planlıyorsunuz? Ünlü tv dizisi Game Of Thrones da ?winter is coming? diyerek herkes birbirini uyarıyor ve tehlikeye işaret ediyordu. Biz de ?kış geliyor? diyelim siz anlayın.

 

SAĞLIK BAKANLIĞINA BAĞLI SAĞLIK TESİSLERİNDE GÖREVLİ

PERSONELE EK ÖDEME YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİKTE

DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK 6 Eylül pazar günü yayınlandı ve Madde 1

 

?u) Mesai içi çalışılmayan günler: Resmî tatil günleri, nöbet izinleri ile görevi sırasında veya görevinden dolayı Bakanlıkça ilan edilmiş bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanan, kazaya, yaralanmaya veya saldırıya uğrayanların bu durumlarını sağlık raporuyla belgelendirmesi ve başhekimin onaylaması halinde kullandıkları hastalık izin süreleri hariç olmak üzere tüm çalışılmayan günleri,? olarak değiştirildi.

 

Böyle bir durum aile hekimlerine ise sadece ?bulaşıcı ve salgın hastalığa yakalanmış? olması şartına bağlandı.

Hekimleri ve sağlık çalışanlarını birbirine düşürerek mi yöneteceksiniz süreci?

 

Gölge etmeyin başka ihsan istemiyoruz.

 

Temaslı ve pozitif vaka takibi öyle zor değil ve telefonla ??call center?? gibi arayarak laf olsun kabilinden yapılacak birşey de değil.

Yazılım ve teknoloji çağında yaşıyoruz. Akıllı bileklerin çoğu oksijen sensörüne de sahip ve bir yazılım ve GPS eklenmesi ile kişilere bu bileklik zorunlu olarak takılır. Kişi karantinada olduğu sürece konum ve oksijen düzeyini takip merkezine göndermesi sağlanır. Herhangi bir ihlalde kişiye gerekli yasal çerçevede cezayi müeyyide uygulanır. Bileklik de temaslı yada pozitif vakaya kiralanarak finansmanı da sağlanır. Ülkemizde bu teknolojiyi üretecek bilgi birikim var. Her kriz fırsatları da beraberinde getirir tabi kullanabilirseniz.


Yayın Tarihi=8.09.2020
Okunma=831
.
 
    DİĞER YAZILARIM

Aile Hekimlerine Ek ödeME ''Winter is Coming=Kış Geliyor''

KANAYAN YARA: İŞ SAĞLIĞI VE GÜVENLİĞİ HİZMETLERİ

SARS Cov 2 Geçti Sağlık Çalışanlarının Üzerinden

COVID_19 VE SONRASINDA HAYAT.

İletişim Bilgilerim

Adı Soyad :Dr. Fırat KARADENİZ

Telefon     :

E-Mail       :

 
     
Adres:Atatürk Bulvarı Sait Faik Sokak S.Faik İşHani C Blok Daire : 4 Adapazarı/SAKARYA
Telefon:
Email:sakahed@gmail.com


Copyright ©2015